Wskazówki dotyczące czyszczenia wyposażenia łazienek

Informacje dotyczące dbałości o produkty

      INFORMACJE DOTYCZĄCE WŁAŚCIWEJ DBAŁOŚCI O PRODUKTY  
 
    KONSERWACJA I DBAŁOŚĆ O PRODUKTY  
       
    Materiał użyty do produkcji każdego wyrobu został wybrany ze względu na swoją jakość oraz wytrzymałość i estetykę. Odpowiednia konserwacja każdego produktu pozwoli na ich wieloletnie, satysfakcjonujące użytkowanie. Mydła, płyny do prania, łagodne detergenty, kremy do twarzy i rąk w żaden sposób nie zniszczą naszych produktów. W celu konserwacji ich wyglądu oferujemy następujące rady w oparciu o nasze doświadczenie i wiedzę. Poniższa informacja nie stanowi gwarancji prawnej lub gwarancji odpowiedzialności z naszej strony.  
       
    REGULARNE CZYSZCZENIE  
       
    Regularne czyszczenie wszystkich produktów łazienkowych zapobiegnie nawarstwianiu się rozpuszczalnych soli, natomiast osad z kamienia będzie niekiedy wymagał usunięcia. W przypadku użycia środka do usuwania kamienia, należy zawsze przeczytać i stosować instrukcje umieszczone na butelce. Osad z kamienia można także usunąć stosując łagodny roztwór octu (kwasu cytrynowego). Czasami, szczególnie w nowym budownictwie, można zauważyć pojawienie się w wannie małych plamek „rdzy”. Powstają one z osadów żelaza w nowym rurociągu. Plamki można trwale usunąć przy użyciu łagodnego detergentu. Nie powinny pojawić się ponownie, chyba że kanalizacja pozostanie zanieczyszczona.  
 
     
  Armatura  
 
 

Nigdy nie należy używać żrących detergentów lub środków ściernych ponieważ porysują one powierzchnię. Armatura powinna być czyszczona regularnie ciepłą, mydlaną wodą, którą należy następnie spłukać. W razie potrzeby można również wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Zawsze należy przeczytać instrukcje na opakowaniu. Wykończenie chromowe, mosiężne, brązowe lub złote jest podatne na działanie kwasu oraz niektórych silnych domowych środków chemicznych, np. środków dezynfekujących, środków do czyszczenia protez i farb do włosów. Te materiały mogą mieć różny wpływ na powierzchnię, od tworzenia czarnych plam lub smug (których nie da się usunąć) do korozji powierzchni. Należy unikać kontaktu z tymi środkami.


Należy regularnie czyścić perlator. Częstotliwość zależy od jakości wody i jej zanieczyszczenia. Sugerujemy czyszczenie co najmniej raz na 6 miesięcy.  Podczas wyjmowania i czyszczenia perlatorów należy zawsze stosować się do instrukcji instalacji.

 

Głowice baterii, w szczególności termostatycznych, mogą wymagać okresowego czyszczenia. Konieczność i częstotliwość czyszczenia zależy od jakości wody (tj. ilości minerałów, które są w niej zawarte). Filtry znajdujące się na głowicy należy przepłukać w bieżącej wodzie. W celu usunięcia osadzającego się kamienia, zalecane jest zanurzenie głowicy w środku odkamieniającym lub roztworze octu i ciepłej wody (50/50). W zależności od stanu głowicy powinno to być od kilku minut do 2-3 godzin. Następnie delikatnie przeczyścić filtry przy pomocy szczoteczki.

 
 
  Akcesoria  
 
  Nigdy nie należy używać środków szorstkich lub ściernych ponieważ mogą porysować powierzchnię. Aby utrzymać powierzchnię w doskonałym stanie przez długie lata wystarczy miękka szmatka lub ściereczka nasączona ciepłą, mydlaną wodą. Nigdy nie należy stosować nadmiernego nacisku podczas czyszczenia, a wycieranie powinno odbywać się w jednym kierunku.  
 
  Wanny akrylowe i z hydromasażem  
 
 

W celu konserwacji błyszczącej powierzchni produktu akrylowego zalecamy, po użyciu, oczyszczenie go miękką ściereczką i ciepłą, mydlaną wodą, co pozwoli usunąć pozostałości tłuszczu lub mydła mogące tworzyć ślady na powierzchni. W ramach regularnego czyszczenia zalecamy używanie ciepłej, mydlanej wody lub detergentu w płynie. Nie należy używać proszków do szorowania, past, mleczek do czyszczenia, rozcieńczalników, płynów do mycia szyb, rozpuszczalników lub płynów do czyszczenia na sucho. Powierzchnia akrylowa jest bardziej miękka niż emalia porcelanowa lub produkty ceramiczne, a środki ścierne porysują powierzchnię. Należy unikać kontaktu z innymi domowymi środkami chemicznymi, takimi jak farby do włosów, farby do dywanów, zmywacze do farb, mocne środki odkażające, alkohol, płyny po goleniu, perfumy i zmywacze do paznokci lub wszelkiego rodzaju wybielacze. Niektóre mydła i szampony mogą odbarwić akryl, jeśli nierozcieńczone będą gromadziły się na jego powierzchni. Palące się papierosy stopią powierzchnię akrylową. Uporczywe ślady lub delikatne zadrapania mogą być usunięte przy użyciu pasty do polerowania i miękkiej ściereczki.  Należy zachować ostrożność przy wycieraniu porysowanej powierzchni ponieważ użycie nadmiernej siły może spowodować jej dalsze uszkodzenie.


Raz w miesiącu, lub częściej w przypadku regularnie używanych wanien, należy także usuwać osady nagromadzone po kąpielach (z tłuszczu, brudu, mydeł, szamponów, kremów) z systemu hydromasażu.  Najpierw należy wypełnić wannę gorącą wodą (do 60°C) i dodać od 4 łyżek do 1/4 szklanki mało pieniącego się detergentu (takiego jak proszek do zmywarek). Niektórzy producenci sugerują dodanie 1/2 szklanki wybielacza używanego w gospodarstwie domowym. Należy wyłączyć system napowietrzenia i włączyć dysze na 10 - 15 minut. Następnie należy opróżnić wannę i napełnić tylko zimną wodą. Uruchomić hydromasaż na 10 - 15 minut, a następnie ponownie opróżnić. Istnieją również detergenty komercyjne produkowane specjalnie do tego rodzaju zadań. Aby pompa funkcjonowała bez zarzutu, wielu producentów sugeruje unikanie mydeł na bazie olejków lub dodatków takich jak płyny do kąpieli ponieważ działanie hydromasażu zintensyfikuje właściwości pieniące tych produktów, a osad może przykleić się do ścianek rur. Należy używać małej ilości lekko pieniących się soli do kąpieli.

 
 
  Wanny stalowe  
 
 

Należy używać tylko nierozcieńczonego detergentu lub nieścierającego mleczka do czyszczenia. Nakładać za pomocą miękkiej ściereczki i ręcznie spłukać. Po wyczyszczeniu wanny i sąsiadujących kafelków, należy zawsze spłukać wannę wodą do czysta, aby usunąć pozostałości detergentów. Należy unikać kontaktu z innymi domowymi środkami chemicznymi, takimi jak farby do włosów, farby do dywanów, zmywacze do farb, mocne środki odkażające, alkohol, płyny po goleniu, perfumy i zmywacze do paznokci lub wszelkiego rodzaju wybielacze. Niektóre mydła i szampony mogą odbarwić powierzchnię, jeśli nierozcieńczone będą się na niej gromadziły. Uporczywe ślady lub delikatne zadrapania mogą być usunięte przy użyciu pasty do polerowania i miękkiej ściereczki.  Należy zachować ostrożność przy wycieraniu porysowanej powierzchni ponieważ nadmierna siła może spowodować jej dalsze uszkodzenie.


Raz w miesiącu, lub częściej w przypadku regularnie używanych wanien, należy także usuwać osady nagromadzone po kąpielach (z tłuszczu, brudu, mydeł, szamponów, kremów) z systemu hydromasażu.  Najpierw należy wypełnić wannę gorącą wodą (do 60°C) i dodać od 4 łyżek do 1/4 szklanki mało pieniącego się detergentu (takiego jak proszek do zmywarek). Niektórzy producenci sugerują dodanie 1/2 szklanki wybielacza używanego w gospodarstwie domowym. Należy wyłączyć system napowietrzenia i włączyć dysze na 10 - 15 minut. Następnie należy opróżnić wannę i napełnić tylko zimną wodą. Uruchomić hydromasaż na 10 - 15 minut, a następnie ponownie opróżnić. Istnieją również detergenty produkowane specjalnie do tego rodzaju zadań. Aby pompa funkcjonowała bez zarzutu, wielu producentów sugeruje unikanie mydeł na bazie olejków lub dodatków takich jak płyny do kąpieli ponieważ działanie hydromasażu zintensyfikuje właściwości pieniące tych produktów, a osad może przykleić się do ścianek rur. Należy używać małej ilości lekko pieniących się soli do kąpieli.

 
 
  Powierzchnie kamienne  
 
Granit
 
  Podczas regularnego czyszczenia, a także zbierania wylanych płynów, należy używać ręczników papierowych, gąbki lub miękkiej ściereczki. Do usunięcia lepkich pozostałości można użyć wilgotnych ściereczek. Powierzchnie granitowe należy czyścić ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła. Należy jednak pamiętać, że jego nadmierne i zbyt częste używanie może spowodować zmatowienie powierzchni. Do czyszczenia nie należy używać wełny stalowej lub innych środków czyszczących.
Unikać agresywnych detergentów. Zwykłe domowe detergenty, takie jak wybielacz, odtłuszczacze kuchenne i środki czyszczące do szkła zawierają kwasy, związki zasadowe i inne chemikalia. Te żrące detergenty mogą zniszczyć uszczelniacz, co spowoduje, że powierzchnia granitowa będzie podatna na brudzenie. Należy zdecydowanie unikać środków do czyszczenia fug, kafelków lub wanny. Jako środków czyszczących nie można stosować amoniaku, octu, soku pomarańczowego lub cytrynowego.
Należy natychmiast osuszyć wszelkie wylane płyny i plamy. Unikać kontaktu powierzchni granitowych z płynami innymi niż woda lub delikatne mydło, szczególnie substancjami kwaśnymi.  Substancje takie jak wino, sos pomidorowy, soki owocowe, napoje alkoholowe, kawa lub napoje bezalkoholowe niekoniecznie uszkodzą granit, tak jak w przypadku marmuru, ale mogą zaplamić powierzchnię, jeśli nie zostaną usunięte.
 
 
Marmur
 
  Zwykła konserwacja powierzchni marmurowych wymaga okresowego czyszczenia czystą wodą i delikatnymi zasadowymi detergentami. Preferowane są środki bez zawartości mydła ponieważ minimalizują rysowanie i matowienie. Dopuszczalne są delikatne, ulegające biodegradacji płyny do mycia naczyń bez dodatku fosforanu, mydło w płatkach lub proszku pod warunkiem, że są dokładnie spłukane. Należy rozpocząć od polania powierzchni czystą, gorącą (ale nie gotującą się) wodą. Następnie, używając detergentów (zgodnie z instrukcją producenta) myć małymi, okrężnymi ruchami. Opłukać dokładnie czystą wodą pitną, aby usunąć resztki mydła lub środka czyszczącego. Wodę do płukania należy często wymieniać. Wytrzeć suchą ściereczką lub szmatką bawełnianą i pozostawić do dokładnego wysuszenia przed nałożeniem impregnatu.  Zamiast bawełnianej ściereczki można użyć irchy.  
 
Kwarc
 
  Nie ma potrzeby uszczelniania, polerowania i odnawiania. Wystarczy umyć ciepłą wodą. Powierzchnie kwarcowe są oporne na plamy z soków owocowych, barwników żywnościowych, kawy, herbaty, soku winnego lub lakieru do paznokci.  
 
  Ceramika  
 
  Produkty ceramiczne powinny być czyszczone regularnie ciepłą, mydlaną wodą. Można je następnie opłukać czystą wodą oraz, w razie potrzeby, osuszyć i wypolerować miękką ściereczką. Regularne czyszczenie zapobiegnie nawarstwianiu się rozpuszczalnych soli. Korzystając ze środków czyszczących należy stosować się do zaleceń na butelce wybranego detergentu. Odradzamy pozostawianie mocnych środków czyszczących lub wybielacza na produktach ceramicznych przez całą noc ponieważ mogą zniszczyć emaliowaną powierzchnię.  
 
  Kamień kompozytowy  
 
 

W odróżnieniu od innych kamiennych i betonowych elementów wyposażenia łazienek te produkty nie wymagają uszczelniania lub dodatkowych przygotowań przed użyciem lub w trakcie eksploatacji. Kamień kompozytowy charakteryzuje się tym, że jest chemicznie obojętny i nieporowaty.
Po rozpakowaniu i zainstalowaniu produktu należy go umyć ciepłą, mydlaną wodą. Aby usunąć wszelkie znaki pozostawione w trakcie instalacji lub dostawy, lub jeśli na powierzchni widoczne są plamy lub ślady substancji (np. długopisu, olejków eterycznych lub pozostałości mydła), należy użyć standardowego, łagodnego środka do czyszczenia łazienek. W przypadku poważniejszych plam lub śladów, można użyć bardziej agresywnych środków czyszczących, takich jak Cif lub podobnych.


Właściwości materiału zapewniają, że środki czyszczące nie zniszczą powierzchni wyposażenia łazienkowego. Jeśli na powierzchni pozostaną plamy po kredkach, gumie lub nawet lakierze do paznokci, można użyć acetonu nałożonego na BIAŁĄ ściereczkę.


Kamień kompozytowy jest niezwykle wytrzymały. W przypadku zniszczenia wyposażenia łazienkowego, można z łatwością naprawić niewielkie szkody. Należy użyć wodnego papieru ściernego, gradacja 400, z wodą i delikatnie wyszlifować zadrapania lub niewielkie odpryśnięcia. Oczyścić powierzchnię acetonem nałożonym na białą ściereczkę, aby usunąć pozostałości i przywrócić powierzchnię do jej pierwotnego stanu.


Przed użyciem środków czyszczących zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta dotyczące zdatności wobec produktów z naturalnego kamienia.

 
 
  Miedź  
 
 

Konserwacja miedzianej umywalki/wanny może być prowadzona na dwa sposoby. Po pierwsze, można ją potraktować jako starą umywalkę/wannę i pozwolić, aby pokryła się patyną wraz z wiekiem i używaniem. Po drugie, można zachować wygląd fabryczny, a w tym celu należy stosować się do poniższych instrukcji.


Po użyciu wytrzeć umywalkę/wannę do sucha miękką ściereczką. Zawsze czyścić używając delikatnego mydła bez dodatku wybielacza i unikać korzystania z mydeł antybakteryjnych. Nigdy nie pozwolić, aby mydło w płynie lub pasta do zębów leżała w umywalce przez dłuższy czas. Aby zachować połysk na brzegu i wewnątrz miedzianej umywalki/wanny o podwójnych ściankach, należy ją czyścić delikatnym środkiem czyszczącym bez dodatku wybielacza używając zielonej strony gąbki. Myć zgodnie z kierunkiem faktury wewnątrz umywalki/wanny. Jeśli do czyszczenia miedzianej umywalki/wanny użyty jest środek ścierny lub z zawartością wybielacza, należy pamiętać, że usunie on powierzchnię emaliowaną.  Nie można pozwolić, aby te detergenty spływały po zewnętrznej ściance umywalki/wanny gdyż spowoduje to powstanie smug na powierzchni. Patyna, tłuste plamy i ślady rąk mogą być usunięte przy użyciu drobnoziarnistej wełny stalowej poprzez delikatne wycieranie danego miejsca wraz z otaczającą powierzchnią.


UWAGA: Nie wcierać zbyt mocno w jednym miejscu gdyż grozi to usunięciem powłoki dekoracyjnej. Rozcieńczony biały ocet może być ostrożnie wtarty w plamy z tłuszczu lub twardej wody. Zwracamy uwagę, że ocet może usuwać patynę; należy zawsze używać środka rozcieńczonego, z zachowaniem ostrożności. Należy oczekiwać, że z czasem patyna umywalki/wanny ulegnie naturalnej zmianie.

 
 
  Brąz  
 
 

Po każdym użyciu wytrzeć umywalkę do sucha miękką ściereczką. Czyścić używając delikatnego mydła bez dodatku wybielacza. Nie używać środków ściernych lub żrących detergentów ponieważ mogą one naruszyć lub usunąć powierzchnię emaliowaną. Unikać korzystania z mydeł antybakteryjnych. Nie pozwolić, aby pasta do zębów lub inne materiały korodujące miały długotrwały kontakt z powierzchnią umywalki.


Gdy woda nie tworzy już kropelek na powierzchni umywalki, należy ponownie nałożyć warstwę wosku karnauba. Należy oczekiwać, że z czasem patyna ulegnie naturalnej zmianie. W celu usunięcia plam spowodowanych twardą wodą należy rozcieńczyć biały ocet równą ilością wody, następnie napełnić umywalkę lub wytrzeć miękką ściereczką. Namaczać przez kilka minut a następnie dokładnie wypłukać.


Unikać kładzenia gorących przedmiotów, takich jak lokówka lub zapalone papierosy na plastikowej powierzchni ponieważ z pewnością spowodują one odbarwienia lub ślady. W niektórych przypadkach delikatne ślady mogą być usunięte w podobny sposób jak niewielkie zadrapania.

 
 
  Plastikowe deski i pokrywy WC  
 
 

Nigdy nie należy używać żrących detergentów lub środków ściernych ponieważ porysują one powierzchnię. Zalecamy czyszczenie produktów plastikowych przy użyciu miękkiej ściereczki namoczonej w ciepłej, mydlanej wodzie. Należy unikać kontaktu z twardymi, ostrymi przedmiotami. W przypadku zadrapania, delikatne ślady mogą być usunięte środkiem ścierającym, a następnie wypolerowane środkiem do polerowania i wytarte czystą, miękką ściereczką.


Plastikowe dodatki i deski są odporne na większość produktów domowych, ale nie są całkowicie odporne na plamy. Ślady po niektórych produktach, takich jak płyn po goleniu, lakier do włosów, zmywacz do paznokci, benzyna lakiernicza lub propelent w aerozolu powinny być natychmiast zmyte.

 
 
  Kabiny prysznicowe  
 
 

Wszystkie kabiny prysznicowe, drzwi i brodziki są zaprojektowane w sposób zapewniający wspaniałe doznania prysznicowe. W celu utrzymania odpowiedniego wyglądu i funkcjonalności należy je regularnie czyścić - zajmie to zaledwie kilka chwil po każdym prysznicu ale zapewni, że będą Państwo cieszyć się naszymi produktami przez długie lata.


Kabiny prysznicowe powinny być czyszczone po każdym użyciu. Aby uniknąć narastania osadu należy użyć gumowej wycieraczki do szyb, miękkiej ściereczki lub irchy - nie środka czyszczącego - aby wytrzeć krople wody po skorzystaniu z prysznica. Pozostałości środków higienicznych (mydła w płynie, szamponu, żelu pod prysznic) mogą powodować ich nawarstwianie się. Po użyciu należy spłukać je wodą. W ten sam sposób należy także wyczyścić wszystkie prowadnice drzwi przesuwnych - aby zapewnić, że działają bez zarzutu.

 
 
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE CZYSZCZENIA PRODUKTÓW SZKLANYCH
 
 
  • Nie można pozwolić na narastanie osadu - szczególnie w rejonach o wysokiej twardości wody.
  • Uporczywe narastania osadu można wyczyścić roztworem w proporcjach wody i octu 50:50 - jednak należy się upewnić, że ocet został całkowicie spłukany.
  • Nigdy nie należy używać silnych detergentów lub środków czyszczących.
  • Odpowiednia dbałość o kabinę prysznicową pozwoli na korzystanie z niej przez długie lata.
 
 
  Brodziki  
 
  Dbanie o czysty i estetyczny wygląd brodzika jest proste. Po każdym użyciu należy go wyczyścić ciepłą, mydlaną wodą lub delikatnym detergentem oraz wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Nigdy nie należy używać środków szorstkich lub ściernych ponieważ mogą porysować powierzchnię. Jeśli osad lub rysy staną się problematyczne, należy nałożyć środek do odświeżania lakieru a następnie wypolerować. Siatka odpływu jest zaprojektowana w taki sposób, aby była łatwo dostępna. Powinna być wyjmowana i czyszczona regularnie - co tydzień, jeśli prysznic jest używany codziennie - aby usunąć wszelkie nieczystości.  
 
  Produkty ze stali nierdzewnej  
 
  Produkty ze stali nierdzewnej powinny być czyszczone regularnie, aby zapewnić oryginalny wygląd powierzchni, uniknąć korozji i zachować warunki higieniczne. Regularne czyszczenie ciepłą, mydlaną wodą lub łagodnym detergentem, który należy następnie spłukać, jest zwykle wystarczające. W razie potrzeby można również wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Należy unikać używania mocnych kwasów lub środków dezynfekujących. W przypadku użycia środków czyszczących, należy zawsze przeczytać i stosować instrukcje umieszczone na butelce. Jeśli stal jest wyjątkowo zabrudzona - na przykład na skutek zaniedbania - konieczne może być użycie firmowych środków czyszczących do stali.  Nie należy używać wełny stalowej lub zmywaków z wełny stalowej ponieważ mogą pozostawić rdzawe plamy.  
 
  Produkty drewniane  
 
 

Panele łazienkowe, umywalki obudowane szafką i deski są produkowane z twardego drewna lub polerowanej płyty MDF (płyty pilśniowej półtwardej formowanej na sucho). W każdym przypadku powierzchnia jest lakierowana. Powinna być wysuszona miękką ściereczką natychmiast po użyciu. Nie można pozwolić, aby woda zbierała się na drewnianej powierzchni przez długi okres. Do czyszczenia należy użyć wilgotnej, miękkiej ściereczki. Nie wolno stosować proszku do szorowania, druciaków lub środków ściernych. Wypolerowana powierzchnia drewna może być konserwowana przy użyciu wosków.  Zawsze należy przeczytać instrukcje na opakowaniu wybranego środka czyszczącego.


Niewielkie zabrudzenie powierzchni laminowanych produktów może być wyczyszczone ciepłą, mydlaną wodą. Tłuste plamy mogą być usunięte przy użyciu benzyny lakierniczej. Soki owocowe, farby do włosów, soki warzywne, wybielacze, silne środki zasadowe i kwasy mineralne mogą pozostawiać ślady, jeśli nie zostaną szybko usunięte.  Należy unikać stosowania żrących środków ściernych, jednak uporczywy brud lub plamy mogą być usunięte przez użycie delikatnej pasty do szorowania. Użycie lakieru na plastikowym laminacie nie jest zalecane ponieważ może prowadzić do tworzenia się śladów na powierzchniach poziomych.

 
 
 
  W naszej ofercie posiadamy produkty marek